30. 1. 2023

Spěte jako na zámku ve Versailles

Líbí se vám honosný styl zámku ve Versailles? A chcete si podobným vybavením zařídit i svou domácnost? Přečtěte si, co je charakteristické pro interiéry tohoto zámku a jak do konceptu zapadají naše postele Le Chomat.

Užijte si luxusní spánek jako panovníci na zámku Versailles

Zámek ve Versailles se právem řadí k těm úplně nejznámějším na celém světě. Jak napovídá samotný název, nachází se ve městě Versailles u Paříže. Jedná se přitom o zámek vystavěný ve stylu francouzského barokního klasicismu. Od roku 1979 je společně s parkem zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zároveň se jedná o významnou památku francouzského umění.

Na začátku 17. století byly Versailles malou francouzskou vesnicí, která byla obklopena lesy plnými zvěře, do nichž Ludvík XIII. mnohdy zavítal na lov. Následně zde koupil pozemek, kde si nechal postavit venkovské sídlo. Později bylo panství Versailles převedeno na tehdejšího krále a přestavěno na lovecký zámeček.

Záhy se stal králem Ludvík XIV. (řečený Král Slunce), který nechal tento zámek přestavět na rezidenci. Od roku 1682 se zámek stal sídlem královského dvora, a to až do Velké francouzské revoluce. Jedinou přestávkou bylo období vlády regenta Filipa Orleánského.

Zámek ve Versailles

Zámek ve Versailles je synonymem honosnosti.

Poznejte architekturu barokního klasicismu

Zámek ve Versailles je ukázkou vrcholného francouzského barokního klasicismu. Tento styl vznikl právě ve Francii a odtud se šířil do celé Evropy. V tomto stylu se tedy mísí prvky doznívajícího baroka i klasicismu. Barokní styl v hojné míře zdůrazňoval lidské city, naděje a touhy. Na rozdíl od baroka má klasicismus tendenci upřednostňovat racionalitu, umírněnost, a především jasný a pevný řád.

Za hlavní představitele klasicismu jsou považováni například Antonio Canova, Jean-Antoine Houdon či Etienne Maurice Falconet.

Jak vypadala typická ložnice

Bydlení v období klasicismu bylo o poznání racionálnější než to v období rokoka. Často se přistupovalo k tlumeným pastelovým odstínům. Co se týče nábytku, jejich kraje byly mnohdy zdobeny antickými motivy. Často se také objevovalo zdobení v podobě plastických ozdob. Nohy nábytku do ložnice (včetně postelí) bývaly pozlaceny. Co se týče dekoru, květinový motiv se postupně zmenšoval, až jej nahradil proužek. Z hlediska materiálů se velké popularitě těšil červený mahagon a světlá dřeva.

I když byl Versailles považován za honosné a velkolepé sídlo, ve skutečnosti tomu bylo trochu jinak. Žilo zde totiž kolem dvou tisíc lidí a každá šlechtická rodina měla proto k dispozici pouze dva až tři pokoje. I z toho důvodu byla tolik navštěvovaná zdejší zahrada. A pokulhávala i zdejší hygiena. Na zámku totiž například vůbec nebyly toalety.

barokní klasicismus

Prvky barokního klasicismu.

Kde se podívat na české „Versailles“

V naší zemi se nachází hned několik míst, kterým se přezdívá české, moravské a slezské Versailles. Například barokní zámek Slezské Rudoltice má k francouzské předloze pravděpodobně nejblíže. O jeho vzhled se postaral hrabě Albert Hodic, který působil u dvora Marie Terezie. Jeho součástí je i krásná zahrada.

Po architektonické stránce je Versailles velmi podobný zámek Nové Hrady nacházející se u Litomyšle. Tomuto zámku se přezdívá také Malý Schönbrunn. Je vybudován ve stylu francouzských letních sídel a jeho součástí jsou kromě jiného i krásné zahrady s labyrintem.

Za moravské Versailles bylo považováno i město Vyškov se zámkem a zahradami. V roce 1753 zde však vypukl obrovský požár, který město i zámek poškodil.

Jak si zařídit ložnici v honosném stylu Versailles

Chcete se i u vás doma cítit jako na zámku? V tom případě je namístě investovat do honosného vybavení, díky kterému budete spát jako šlechta. S luxusní postelí značky Le Chomat přitom rozhodně nesáhnete vedle a užijete si spánek na maximum. Kromě toho můžete svou ložnici zařídit také kvalitními nočními stolky či taburetem z naší nabídky.

Pro luxusní ložnice je obecně charakteristický vzdušný prostor a minimum nábytku. Přece jen je ložnice místem, které slouží primárně k našemu odpočinku a tomu by mělo odpovídat i vybavení. Skvěle zde budou působit také podlahy vyrobené z masivu, zatemňovací závěsy a kvalitní lustr do ložnice.

V Le Chomat víme, co znamená luxusní ložnice

Značka Le Chomat je synonymem kvalitního a luxusního vybavení ložnice. Jednotlivé postele vyrábíme na míru, díky čemuž se přizpůsobí vašim specifickým potřebám. Pro postele Le Chomat jsou typické kvalitní materiály, přičemž vy sami si můžete zvolit preferovaný design, barvy, velikost i látky čalounění. Díky tomu si můžete ložnici navrhnout přesně podle svého vkusu.

V Le Chomat při výrobě používáme pouze přírodní materiály té nejvyšší kvality, které se vyznačují nadčasovým vzhledem a dlouhou životností. Vybírat můžete z postelí v několika designových kolekcích.

Na produkty Le Chomat se můžete podívat osobně

Při zařizování vaší domácnosti jistě oceníte, když se budete moct na jednotlivé produkty podívat osobně, vyzkoušet si je a lépe poznat, zda do interiéru dobře zapadnou. Co se týče postelí Le Chomat, můžete zavítat do našeho showroomu v Praze. A pokud si budete chtít prohlédnout kompletní katalog, rádi vám jej zašleme v digitální podobě.