28. 2. 2023

Francouzské styly v 18. století: jak vypadal tehdejší nábytek?

V průběhu 18. století se ve Francii o slovo přihlásil preromantismus a později romantismus. Přečtěte si, co je pro tento styl charakteristické, jací významní umělci v tomto období působili a jak konkrétně vypadal tehdejší nábytek včetně postelí.

Co je romantismus a kdy vznikl

Přibližně v polovině 18. století vznikl nový umělecký proud označovaný jako preromantismus. Jednalo se o reakci na předcházející klasicismus a osvícenství. Preromantismus zdůrazňoval citové hodnoty obyčejného nezkaženého člověka. Tento styl se hojně projevoval zejména v literatuře, ve výtvarném umění znaky romantismu příliš viditelné nebyly.

Koncem 18. století se poté o slovo přihlásil romantismus. Jeho základními stavebními kameny byly zejména cit, individualita a duše. Romantismus rovněž hojně klade důraz na autorovu svobodu. Podle něj neexistují pravidla, ale umělec si může dělat, co se mu zlíbí.

A jak se žilo ve Francii v 18. století? Přibližně v polovině 18. století ve Francii vládl Ludvík XVI. Za jeho vlády docházelo k celkovému zhoršení ekonomické situace. Zvyšovala se státní zadluženost, čemuž ostatně příliš nepomáhal nákladný způsob života na zámku. Nastává všeobecná nespokojenost, která vrcholí Velkou francouzskou revolucí.

Francie v 18. století

V 18. století ve Francii vládl Ludvík XVI.

Romantismus v literatuře, malířství a umění

Umělci se v období romantismu snažili vyjádřit duchovní náplň tohoto směru. V literárních dílech je velmi často znázorněna melancholie, stesk a boj jednotlivce proti společnosti. Malíři se věnovali malbám ponurých krajin. Často také znázorňovali majestátnost a posvátnost krajiny oproti člověku. Romantismus v hudbě se projevoval používáním lidových motivů a snových obrazů.

Z konkrétních umělců lze zmínit například básníka a prozaika Waltera Scotta, malíře Williama Turnera či německého malíře Caspara Friedricha. Z francouzských romantických malířů můžeme jmenovat například Eugéna Delacroixe, z českých pak Josefa Mánese.

Architektura v období romantismu

Stavby postavené v období romantismu měly za úkol navozovat romantický pocit, že jde o staré a historicky významné budovy. Romantická architektura jako samostatný styl tedy v podstatě neexistuje. Konkrétní podoba stavby je dána slohem, ze kterého vychází.

Romantismus se do určité míry projevil také v zahradách a parcích, kde v tomto období vznikaly například čínské pavilony a minarety. Jednotlivé stavby rovněž často vznikaly novým konstrukčním přístupem.

Mezi významné stavby českého romantismu patří například zámky Hluboká a Lednice. Ze světových staveb z období romantismu lze zmínit například zámek Neuschwanstein či Londýnský parlament.

Romantismus v Čechách

V období romantismu v Čechách vznikl například zámek Lednice.

Jak vypadal nábytek v období romantismu

Účelem nábytku v období romantismu bylo zejména navození pocitu úspěšnosti a majetnosti daného člověka. Nábytek tak v podstatě měl napodobovat život lepší feudální společnosti.

Sedací nábytek byl tvořen měkkými prošívanými pohovkami, křesly a taburety. U tohoto typu nábytku a také u postelí se ve velké míře objevovaly nejrůznější čalounické dekorace v podobě třásní a střapců. Postele bývaly standardně doplňovány nočními stolky a často i baldachýnem.

V případě úložných prostor, tedy typicky skříní, se ve velké míře používalo ebenové nebo černě mořené dřevo. Plocha nábytku bývala hojně doplňována řezbou s neorenesančním nebo květinovým motivem. V domácnostech bývala často k vidění prosklená vitrína, která vystavovala reprezentativní doplňky.

Romantismus se může snoubit s moderním stylem

Každý z nás dává při zařizování interiéru přednost určitému stylu. Pravdou však zůstává, že lze jednotlivé styly vhodně kombinovat a docílit tak jedinečného a originálního vzhledu. Příkladem takového použití jsou přitom i prvky s nádechem romantismu.

Propojení moderního vybavení a romantismu můžete přenést třeba do vaší ložnice. Právě zde se bude skvěle vyjímat velká čalouněná postel doplněná nočními stolky a dalším ladícím nábytkem v podobě taburetu či čalouněné lavice. Inspirací vám může být vybavení naší značky Le Chomat, které vzniká ručně pod dohledem opravdových profesionálů. A navíc si vzhled postele můžete do velké míry přizpůsobit. Snažíme se zachovávat rodinnou tradici, přičemž historie naší rodiny sahá až do 18. století.

Luxusní postele Le Chomat

V luxusních postelích Le Chomat se snoubí historie a moderní design.

Luxusní postele Le Chomat vznikají na míru a ctí rodinnou tradici řemeslné zručnosti. Při výrobě používáme pouze přírodní materiály a výsledkem je vysoká kvalita nábytku, který se stane dominantou vaší ložnice. Vybrat si můžete z různých dostupných variant čalounění a přizpůsobit si můžete i design nožiček.

Romantismus bezpochyby přispěl ke vzniku významných uměleckých i architektonických děl. Své místo měl přitom i v interiérech, kde se o své slovo ve velké míře přihlásil čalouněný nábytek. Pokud chcete luxusní čalouněný nábytek přenést i k vám domů, inspirujte se postelemi Le Chomat.