4. 11. 2018

6 tipů pro klidný a zdravý spánek

Mít pohodlnou a kvalitní postel je klíčové pro kvalitu vašeho spánku. Pokud však dlouhodobě cítíte, že špatně spíte a chcete pro kvalitu svého spánku udělat maximum, přečtěte si naše tipy pro zdravý a energii dodávající spánek. Faktorů, které ovlivňují kvalitu vašeho spánku, je totiž celá řada.

Základem je kvalitní postel. Toto je luxusní boxspringová postel Innocence od Le Chomat.

1) Teplota a vlhkost, které jsou optimální pro zdravý spánek

Před spánkem vždy dobře vyvětrejte ložnici, protože tam, kde se spí, je doporučováno mít čerstvý a chladnější vzduch. Ideální teplota pro zdravý spánek je 17 až 19 °C.

Také je potřeba si dávat pozor na vlhkost. V chladnějších místnostech je totiž vyšší vlhkost pravděpodobnější. Jakmile bude vlhkost nad 60 % při teplotě pod 20 °C, můžete v ložnici brzy bojovat s nebezpečnými a nepříjemnými plísněmi. Pokud se vám na zdech nebo na oknech vaší ložnice sráží vlhkost, okamžitě tam umístěte odvlhčovač.

2)Mnoho starostí, které brání usnutí a klidnému spánku

Dalším velmi důležitým faktorem pro kvalitní spánek je vaše nálada. Pokud jste pod tlakem a máte mnoho starostí, tak jakmile si lehnete a chcete spát, začínají se vám v hlavě točit všechny problémy a nemůžete usnout. Tento problém je v dnešní době, která je uspěchaná a plná stresu, velmi rozšířený.

Ranní brzké vstávání v kombinaci s tím, že člověk nemůže v noci spát. Bohužel,  jedná se o vážný problém, který trápí mnoho lidí.

Jak bojovat s nespavostí?

Lidská psychika a problém nespavosti jsou velmi složité záležitosti, proto na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Nicméně máme pár tipů, které určitě stojí za to vyzkoušet. Existuje totiž mnoho lidí, kterým pomahají.

–  Mít rituál před usnutím. Zkuste procházku nebo četbu knihy.

– Pokud se před spánkem dlouho převalujete na lůžku, nedělejte to. Běžte raději dořešit to, na co myslíte. Převalování na lůžku podle psychiatrů, kteří se věnují spánkovým poruchám, pouze posiluje špatný návyk a obavy, že si lehnete a neusnete.

– Jestliže jste unavení tak, že máte problém dojít do postele, ale jakmile si lehnete, tak nemůžete usnout, pak si dejte slabou černou kávu, kterou následně zapijte mlékem s medem. Někteří spánkoví experti totiž tvrdí, že někdy je lidské tělo hluboko pod hranicí běžné únavy a jisté „nabuzení“ mu naopak pomůže usnout.

– Další možností je užívaní tablet, které obsahují melatonin, tedy „hormon tmy“. Tento hormon umí účinně regulovat naše vnitřní cykly a v současné době je považován za jednu z nejlepších forem léčby nespavosti. Po tomto řešení ale sáhněte pouze v situaci, kdy už nebudete vědět, jak jinak svou nespavost řešit. Melatonin se nedá brát dlouhodobě, takže po čase budete problém řešit znova. Zkuste nejdříve pořádně zatemnit vaši ložnici, abyste podpořili vaši přirozenou produkci melatoninu. Odstraňte z ložnice blikající televize, telefony, tablety a počítače. Zatáhněte žaluzie a závěsy. Prostě se postarejte o to, aby vás nerušilo žádné světlo. Při zařizování vaší ložnice nepodceňte ani její barevný vzhled. Přečte si třeba zde tipy na vhodné barvy v ložnici.

3) Příliš mnoho kávy „přenastaví“ naše vnitřní hodiny

Přiznejme si to, dalším nešvarem naší doby jsou skoro nekonečné řady šálků kávy, které lidé vypijí.

Britští vědci došli k závěru, že kofein je schopen „přenastavit“ biologické hodiny každé buňky, která se nachází v organismu. Určitě se proto nedoporučuje pít nadměrné množství kávy, protože toto počínání prokazatelně narušuje spánkový cyklus. Doporučuje se, aby počet šálků nepřesahoval tři, ale pro každého je to, samozřejmě, individuální. Počítejte si hrníčky s lahodným nápojem a sledujte, jaký mají vliv na váš spánek. Držte se však pravidla, že nejsilnější kávu si dáte ráno a poslední kávu dne si užijete před pátou hodinou odpoledne.

4) Nepodceňujte materiál povlečení

Zajít si do specializované prodejny a pořídit si kvalitní polštář a deku je nutností. Nevhodný polštář způsobuje nevyspalost i problémy s krční páteří. Příliš tenká nebo tlustá deka zase ovlivňuje, zda vám bude v noci zima nebo se budete probouzet úplně zpocení.

Lidé však nejčastěji podcení výběr správného povlečení. Levné, neprodyšné povlečení, které je nepříjemné na dotek, způsobuje nadměrné pocení během spánku, buzení se a následnou ranní nevyspalost a rozmrzelost. Vsaďte proto na přírodní materiály, kterými nemůžete nic pokazit. Dívejte se na složení materiálu ložního prádla a chtějte kvalitní přírodní materiály.

Pokud se rozhodnete do povlečení skutečně investovat a pořídit si takové, které vám bude dobře sloužit po celý rok, pak zvolte damaškové povlečení. Je vhodné pro letní i zimní období, protože v létě příjemně chladí a v zimě krásně hřeje. K damaškovému povlečení se pak hodí prostěradlo z kvalitního saténu.

5) Délka spánku ovlivňuje naše zdraví více, než si myslíme

Ideální doba spánku byla a je předmětem zkoumaní mnoha odborníků z oblasti medicíny. Nejvíce se doktoři a vědci přiklání k názoru, že u dospělého člověka je ideální doba spánku sedm až osm hodin. Tato doba poskytuje maximum výhod, které spánek tělu dává, a minimalizaci rizika vzniku kardiometabolických a dalších onemocnění.

Spokojený spánek je pro mnoho lidí nedosažitelný luxus.

 

Pokud spíte příliš málo nebo naopak spíte přes devět hodin, můžete jednou bojovat i s jinými problémy, než je vaše pravděpodobná únava z nedostatku spánku nebo malátnost z toho, že spíte příliš. Skupina lidí, která spí přiliš málo nebo naopak moc, je totiž více ohrožena zvýšeným rizikem cukrovky, obezity i vysokého krevního tlaku.

Z mnoha výzkumů pak vyplývá, že zdravý spánek, který trvá optimální dobu sedm až osm hodin, může mít na tyto chronická onemocnění vliv větší než cvičení nebo strava.

6) Aplikace, které měří spánek a jeho kvalitu, vám o vašem spánku řeknou mnohé

Položte si chytrý telefon nebo tablet vedle sebe na matraci během vašeho spánku a dozvíte se o něm spoustu zajímavých informací, které vám mohou pomoci jej zkvalitnit.

REM a NREM fáze spánku – co znamenají tyto zkratky?

NREM fáze spánku má čtyři stádia. Nejdříve je usínání, tedy přechod mezi bdělostí a lehkým spánkem. V této fázi zavíráme oči a prohlubuje se naše dýchání. Následuje lehký spánek. Pak už se tělo dostává do fáze hlubokého a nejhlubšího spánku, kdy se snižuje srdeční tep a krevní tlak. Náš oběhový systém tak konečně odpočívá. Tento zasloužený odpočinek pak působí jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám, které jsou v naší populaci tolik rozšířené.

Při REM fázi se nám zdají sny. Tato fáze se objevuje až třikrát během našeho spánku. Pro REM fázi jsou typické pohyby očního okolí, nepravidelné dýchání a srdeční tep, který se zvyšuje až na hodnotu, kterou máme během bdělého stavu.

Co všechno vám aplikace může prozradit?

Aplikace toho umí mnoho, ale nejdůležitější je, že měří fáze vašeho spánku. Zapnete ji před usnutím a ráno se dozvíte, jak dlouho jste spali, jak dlouho trvala fáze hlubokého spánku a jestli se dostatečně opakovala. V aplikaci také pomocí hvězdiček hodnotíte, jak se vám spalo a jestli se cítíte odpočatí.

Jak mi tyto informace mohou pomoci spát kvalitněji a zdravěji?

Tělo by se nemělo probouzet z hlubokého spánku nebo z fáze REM. Pro probuzení, kdy se cítíme plní energie a jsme dostatečně vyspalí, je zapotřebí splnit dvě základní podmínky. První z nich je dostatečný počet hodin spánku, které aplikace umí přesně změřit, a vy tak můžete vysledovat, kolik hodin skutečně potřebujete. Druhá podmínka je, že bychom se měli probouzet z lehkého spánku. Aplikace vám opět pomůže vysledovat, kdy je vaše tělo v lehkém spánku. Vy pak můžete vhodně zvolit čas buzení.

 

Přečtěte si i naše další tipy pro vaši ložnici:

Sjednete si schůzku s designérem

Máme pro vás jedinečnou nabídku. Při zakoupení postele od nás dostanete svrchní matraci a dopravu zdarma.

Více informací