2. 1. 2024

7 tipů na dekorace a zútulnění luxusní ložnice

V ložnici strávíte třetinu života, a proto se při jejím zařizování zaměřte především na to, aby z ní čišela pohoda a klid. Neupouštějte ale ani od luxusu, který do ložnice vnesou vhodně vybrané dekorace, barvy a textury.

Obecné rady, kterých se držte při zařizování ložnice

Než se vrhnete na dekorování a zútulňování, je dobré se zamyslet nad několika základními faktory, které jsou důležitější než samotný design. Jde především o postel, matraci a barevné ladění.

Postel a matrace

Postel je nejdůležitějším nábytkem v ložnici. Mezi nejoblíbenější z hlediska pohodlí i designu patří především boxspringové neboli kontinentální postele. Charakteristická je pro ně vysoko položená ložná plocha a postelová čela, která se podepisují nejen na komfortu, ale také na celkovém vzhledu a pocitu bezpečí. Kromě čalouněných postelí jsou oblíbené také postele z masivu, který platí za vysoce kvalitní a luxusní materiál.

Abyste si v posteli dokonale odpočinuli, měla by stát čelem ke stěně, což vám poskytne pocit bezpečí. Neměla by stát přímo pod oknem a měli byste z ní dobře vidět na dveře. Ovšem její umístění by nemělo být přímo naproti dveřím.

Matrace je nejdůležitější pro kvalitní a regenerační odpočinek. Její tvrdost by měla odpovídat vaší váze a oblíbené spánkové poloze. Výrobní materiál volte podle nároků na pohodlí. Pokud se například hodně potíte, zvolte prodyšné přírodní materiály. Nosnost matrace by měla vždy převyšovat vaši hmotnost alespoň o 5 kg.

Barevná paleta

Obecně se nedoporučuje mít v ložnici křiklavé a syté barvy, které narušují klid a mohou způsobovat třeba i problémy se spánkem. Raději sáhněte po jemných a pastelových tónech, které vás příjemně ukolébají a dovedou do říše snů. Rozhodně neuděláte chybu, pokud zvolíte:

  • bílou,
  • béžovou,
  • šedou,
  • pastelové odstíny modré, zelené, růžové a hnědé.

Pamatujte, že by se v interiéru neměly objevit více jak 3 barvy.

  1. Dominantní barva by měla zabírat 60 % prostoru,
  2. sekundární barva by se měla objevit na 30 % prostoru,
  3. doplňková barva je pouze akcentem, který tvoří 10 % prostoru.

Obrázek: Nejlepší volbou jsou přírodní barevné tóny.

Luxus ložnici vdechnete, pokud barevnou paletu doplníte o tóny zlaté, stříbrné, bronzové a o další odstíny kovových barev.

Jaké doplňky by v luxusní ložnici neměly chybět?

1. Povlečení z exkluzivních materiálů

Správně vybrané povlečení potěší oko, ale také vaši pokožku. Nejdůležitějším parametrem je výrobní materiál. Vsaďte na bavlněný satén, jehož předností je přírodní původ a díky speciálnímu způsobu zpracování dechberoucí lesk. Z peřin povlečených do bavlněného saténu se vám nebude chtít vstávat. Další možností je damašek, který vás dostane svou měkkostí a hebkostí, nebo nadčasový brokát.

Z hlediska designu volte barvu a vzory, které budou v kontrastu s postelí. Sázkou na jistotu je jednobarevné provedení s jemným leskem. Originalitu povlečení propůjčí decentní geometrické vzory nebo trendy potisky květin a listů.

2. Příjemné kusové koberce

Kusové koberce nádherně vypadají na dřevěné podlaze či na podlaze, jejíž vzhled imituje dřevo. Vyniknou ale také na krytině v jednobarevném provedení. Není nic příjemnějšího, než ráno nohy z postele spustit na hebký koberec.

Větší kusový koberec můžete zasunout pod postel, a to až do její poloviny tak, aby koberec vyčníval po obou bočních stranách, ale také ze strany od nohou. Další možností jsou dva menší kusové koberce, které položíte po stranách postele. Oblíbené jsou koberce z přírodních materiálů, například juty. Z hlediska vzhledu si s luxusní ložnicí bude rozumět koberec ve vintage zpracování. Sáhnout můžete po kulatých i obdélníkových či čtvercových tvarech.

3. Přehozy a polštářky s odlišnými texturami

Posteli by neměly chybět dekorativní polštářky a přehozy. Přehozy chrání povlečení i matraci před prachem a nečistotami. Na přehozu najdou své místo měkoučké dekorační polštářky, které si můžete svépomocí ušít i sami.

Abyste ložnici dodali hloubku, zvolte různé textury materiálů. Přehoz může být z hrubé pleteniny. Polštářky volte v podobném barevném odstínu, ale ani zde se nebojte různých textur. Kromě klasické bavlny můžete sáhnout také po pletenině, kožešině nebo plyši. Decentní hravosti dosáhnete povlaky se střapci.

Obrázek: Různé textury dodají ložnici plasticitu.

4. Doladění stěn

V luxusně zařízených ložnicích nechybí přírodní materiály. Zkuste jednu stěnu obložit kamenným obkladem v příjemné hřejivé barvě. Honosnost ložnici dodáte pomocí ozdobných stropních lišt. Nádherně bude vypadat i tapeta nalepená na stěně za čelem postele. Hodit se budou jemné nenápadné vzory. Doslova kouzelně bude vypadat perleťová stěrka, jejíž aplikaci zvládnete i sami. Perleťová stěrka je nenápadná a její krása vynikne, jakmile na ni dopadne světlo, a to jak přírodní, tak umělé.

5. Osvětlení

Ač se to na první pohled nemusí jevit jako zřejmé, i osvětlení se výrazně podílí na útulnosti a vzhledu ložnice. Nepostradatelné je stropní osvětlení. Pokud však chcete do ložnice dostat atmosféru, neobejdete se bez lampiček s originálními látkovými, kovovými či papírovými stínítky. V rohu místnosti se bude nádherně vyjímat stojací lampa, pod kterou můžete vybudovat čtecí koutek. Na dokonalosti přidají LED pásky, jež mohou osvětlovat niky nebo se odrážet na stěnu zpoza čela postele. Samozřejmostí jsou svíčky ve vysokých i nízkých svícnech. Více doporučení ke správné volbě osvětlení do ložnice se dočtete v našem předchozím článku.

6. Dekorační prvky

Ložnice je místnost, ve které má střídmost hlavní slovo. Neměla by ovšem být holá, takže se vyplatí držet pořekadla: všeho s mírou. Vzhled ložnice podtrhnou pokojové květiny, kterých by ovšem nemělo být mnoho. Zvolte ty, které mají kulaté listy. Ložnici prosvětlíte i zvětšíte nástěnným či volně stojícím zrcadlem v masivním či jiném výrazném rámu. Jen pozor na to, aby se v zrcadle neodrážela postel. Mohli byste mít pocit, že je s vámi v ložnici ještě někdo další.

Pokud před malováním a tapetováním upřednostňujete raději obrazy, pamatujte na to, že by měly být vždy v páru. Na stěně by tedy měly viset dva obrazy, jelikož feng shui říká, že v ložnici by měly být všechny věci ve dvojici. Jejich provedení by mělo být spíše minimalistické. Vsaďte na jednoduché černobílé grafiky v decentních rámech. Ložnici můžete provonět interiérovými parfémy. Pro spánek a odpočinek se nejlépe hodí levandule, santal, ylang-ylang nebo vanilka.

S dekorováním ložnice to nepřehánějte. Mnoho věcí vás totiž může rušit od klidného spánku. Vybírejte jednoduché dekorace, které zaujmou svým provedením a kvalitou.

7. Stínění v ložnici

Pro klidné spaní potřebuje naše tělo opravdovou tmu. Dnes nás na většině míst obtěžuje světelný smog a dopadají nám do pokoje světla z ulice. V létě nás sluneční paprsky probudí dříve před budíčkem, nebo nemůžeme usnout dříve. Mnoho lidí také pracuje například noční směny a potřebuje se dobře prospat za denního světla. Pro klidný spánek nejen v noci poslouží úplné zastínění ložnice.