23. 3. 2022

Jak vybrat vhodné osvětlení do ložnice

I když je velkou část dne, nebo spíše noci, ložnice zahalena do roušky tmy, je výběr osvětlení do tohoto pokoje velmi důležitý. Ložnice by totiž měla působit příjemným a uklidňujícím dojmem, aby se vám v ní co nejlépe spalo a relaxovalo. Právě správná volba osvětlení může ložnici ještě zútulnit a proměnit ji ve vaši oázu klidu.

Jediné světlo do ložnice stačit nebude

Při plánování osvětlení do ložnice je důležité myslet na to, že jediné světlo pravděpodobně stačit nebude. Kromě centrálního osvětlení je třeba počítat také s osvětlením na noční stolek nebo případně s osvětlením čtecího koutku s křeslem. Světla by samozřejmě měla být nejen funkční, ale měla by se také proměnit v krásnou dekoraci vaší luxusní ložnice.

Rozdělili jsme proto ložnici na jednotlivé světelné zóny tak, abyste se dobře orientovali v tom, jaké osvětlení kam zvolit.

Centrální osvětlení

V první řadě je důležité vhodně zvolit centrální osvětlení, které může mít podobu stropních svítidel nebo lustrů. Toto světlo je nejdůležitějším osvětlením v ložnici, protože jeho úkolem je osvětlit celý prostor. Kromě jednoho dominantního svítidla samozřejmě můžete zvolit i svítidlo, které je složené hned z několika samostatných světel.

Jakou barvu světla zvolit?

Do ložnice je velmi důležité zvolit správnou barvu světla. Ložnice by měla být místem určeným k relaxaci, proto odborníci radí zvolit tlumenější teplé světlo, tedy světlo s teplotou pohybující se mezi 2700 a 3000 K.

Zaměřeno na design

Centrální stropní osvětlení, které se většinou umísťuje do středu místnosti, má velký vliv na to, jak bude celý pokoj vypadat. Při výběru osvětlení se tedy neřiďte jen technickými parametry, ale také jeho designem. Správně vybraný lustr se totiž může snadno proměnit v dominantu pokoje.

V dnešní době jsou velmi oblíbené například lampy vyrobené z ratanu, který prostor zútulní, nebo moderní světla ze skla a kovu.

Do ložnice vyberte několik druhů osvětlení podle účelu.

Lampičky na noční stolek

Dalším velmi důležitým osvětlením jsou stolní lampičky. To, zda zvolit stolní lampičku bez polohování nebo polohovatelnou, závisí zejména na tom, jestli si před spaním čtete. Pokud ne, vystačíte si s lampičkou bez polohování. Vzhledem k tomu, že mají stolní lampičky ozářit pouze menší prostor, zvolit můžete ty s žárovkou do 40 W. Stolní lampičky by totiž neměly příliš oslňovat.

Milovníci čtení před spaním kromě lampičky na noční stolek ocení také světlo nad postel, které vydává příjemné rozptýlené světlo.

Na vzhledu záleží

I v případě stolních lampiček je velmi důležitý jejich design. Ne nadarmo se totiž říká, že doplňky utváří celkový vzhled pokojů. Stolní lampičky jsou dnes dostupné v celé řadě barev a designů. Pokud chcete, aby vaše ložnice působila opravdu luxusně, můžete zvolit některou z designových lampiček, které jsou promyšlené do posledního detailu.

TIP: Orientační svítidla

Chodíte v noci často na toaletu a nechce se vám rozsvěcovat centrální světlo, které je příliš ostré? Pak můžete ložnici vybavit orientačním svítidlem se zabudovaným senzorem pohybu, které se automaticky rozsvítí, jakmile zaznamená pohyb, a po chvílí se zase samo vypne. Takováto světla bývají tlumená, takže nevzbudí spícího partnera.

Lampa do čtecího koutku

Pokud patříte k vášnivým čtenářům, kteří si neumí večer představit bez čtení knihy, možná plánujete, že v ložnici vytvoříte útulný kout s křeslem, ve kterém si budete číst a relaxovat. V tomto případě byste neměli zapomenout relaxační koutek vybavit stojací lampou.

Zvolit můžete například stojací lampu se dvěma světelnými zdroji, kde jedno světlo míří ke stropu a druhé slouží pro čtení, nebo elegantní lampu s jediným stínidlem.

Čtenáři se neobejdou bez stolní lampičky a stojací lampy u čtecího křesla.

Osvětlení šatní skříně

Máte nebo plánujete mít v ložnici šatní skříň či celou šatnu? V tom případě pravděpodobně oceníte osvětlení, díky kterému ve skříni v mžiku najdete to, co hledáte a i ráno nebo večer hned poznáte, jakou má oblečení barvu.

Oblíbenou volbou do šatní skříně jsou podlouhlá svítidla, bodová světýlka nebo praktické svítící tyče na šatní ramínka.

Dekorativní osvětlení

Zapomínat bychom neměli ani na dekorativní osvětlení, které dokáže takzvaně vyšperkovat každý pokoj k dokonalosti. Výběr dekorativního osvětlení je dnes opravdu bohatý. Skvěle vypadají například nejrůznější světelné řetězy, které se budou vyjímat na čele vaší postele nebo na závěsech. Oblíbené jsou také různé světelné stromy, které prostor zútulní.

TIP: Před spaním se vyhněte modrému světlu

Světlo, jež naopak do ložnice nepatří? Modré světlo, které v těle potlačuje produkci melatoninu, známého také jako hormon spánku. Modré světlo, které vyzařuje z obrazovek telefonů, tabletů, počítačů a televizorů, stimuluje tu část mozku, která nás udržuje bdělé a ostražité. Pokud tedy často bojujete s nespavostí, nedoporučujeme brát si tablety a telefony před spaním do postele.